Czy muszę sterylizować narzędzia jeśli prowadzę salon kosmetyczny/ manicure/ tatuażu/ pircingu/ SPA?

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. nr 234, poz 1570 z późn. zm. roz 3. Art.16.) oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów sanitarnych dla salonów kosmetycznych, wszelkie narzędzia wielokrotnego użycia, które mogą naruszyć ciągłość tkanek, muszą być poddane procesowi dekontaminacji przed ponownym zastosowaniem. Proces ten obejmuje: mycie, dezynfekcję oraz sterylizację.

Czy jeśli myję i dezynfekuję narzędzia po każdym użyciu, muszę je jeszcze dodatkowo sterylizować?

Tak, wszelkie narzędzia wielokrotnego użycia, które mogą naruszyć ciągłość tkanek, muszą być poddane procesowi dekontaminacji przed ponownym zastosowaniem. Tylko dekontaminacja gwarantuje najwyższą higienę i bezpieczeństwo pracy, natomiast sama dezynfekcja nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa.

Ile kosztuje sterylizacja narzędzi?

Koszt sterylizacji jest uzależniony od ilości narzędzi oddawanych do sterylizacji. Oferujemy szeroki zakres pakietów dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Jake są konsekwencje używania niesterylnych narzędzi w salonie?

Używania niesterylnych narzędzi jest naruszeniem prawa i niestosowaniem się do obowiązujących wymogów sanitarnych dla salonów kosmetycznych. Wiąże się to z karami finansowymi nałożonymi przez Sanepid oraz zamknięciem lokalu. Korzystanie z niesterylnych narzędzi wiąże się także z ryzykiem zakażenia klienta. W przypadku pociągnięcia do odpowiedzialności przez zarażonego klienta kwoty odszkodowania z tytułu wystąpienia błędu medycznego opiewają na kwoty od 300.000 zł wzwyż.

Jak uzyskać Certyfikat „Bezpieczny Gabinet Kosmetyczny”?

W momencie podjęcia stałej współpracy otrzymasz od nas certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo korzystania z usług Twojego salonu. Certyfikat jest gwarancją dla klientów, że narzędzia używane w Twoim salonie są sterylizowane, co gwarantuje im 100% bezpieczeństwa świadczonych usług.